Zdenka recepty

Polévky

Bramboračka se sušenými houbami

Suroviny

0,5kg brambor, 3 lžíce hrubě strouhané mrkve, 2 lžíce strouhaného celeru, 1 lžíce strouhané petržele, 1 cibule, 20g sušených hub, 1 lžička majoránky, 1 lžička čerstvé nebo sušené celerové natě, sůl, pepř, 2 stroužky česneku, 60g rostlinného oleje, 60g hladké mouky

Postup

Sušené houby namočíme alespoň na 30min do studené vody. Brambory oloupeme, omyjeme a nakrájíme na malé kostky. Cibuli oloupeme a nakrájíme na kolečka. Přivedeme k varu 1l vody, osolíme, přidáme brambory, mrkev, celer, petržel, cibuli a překrájené houby. Zamícháme a vaříme doměkka. Na jíšku rozpustíme v hlubší pánvi olej, přisypeme hladkou mouku a za stálého míchání osmahneme dočervena. Opatrně zalijeme 0,25l studené vody, rozmícháme, přes cedník nalijeme do polévky a ihned zamícháme, aby se neutvořily hrudky. Polévku necháme asi 5 minut vařit, občas zamícháme. Oloupeme česnek, utřeme nožem nebo prolisujeme a přidáme do hotové polévky. Okořeníme majoránkou, čerstvou nebo sušenou celerovou natí, pepřem a solí.

Fazolačka s kysaným zelím

Suroviny

fazole - nejlépe veliké pecoky, kysané zelí, pepř, sůl, vegeta, worcestrová omáčka, kečup, brambory, klobása

Postup

Fazole namočíme den dopředu. Do téže vody přidáme vegetu, sůl, pepř a vaříme fazole doměkka. Brambory nakrájíme na kostičky a uvaříme zvlášť. Jakmile jsou fazole uvařené, tak k nim přidáme na kostičky nakrájenou klobásu, worcestrovou omáčku, kečup, brambory, kysané zelí a přivedeme k varu, ale nevaříme. Polévku nezahušťujeme, raději přidáme více zelí, brambor a klobásy.

Poslední komentáře
20.04.2008 10:31:24: Mám pocit, že to nejsou pecoky ale becoky.