Zdenka recepty

Nápoje

KARAMELOVÝ LIKÉR

Ingredience:
1 plechovka slazeného kondenzovaného mléka Salko
500 ml smetany ( polovinu lze nahradit mlékem)
300 ml brandy nebo rumu

Plechovku slazeného mléka vaříme v přikrytém hrnci s vodou asi 2 hodiny na mírném ohni, tak aby se nám vytvořil karamel. Vlažný karamel důkladně rozmixujeme, aby neměl hrudky. Pak přidáme smetanu a znovu rozmixujeme. Nakonec přelijeme do lahví. Můžeme do každé přidat snítku celé skořice a necháme několik dní

MOJITO
Suroviny :
½ limetky
1 vrchovatá lžíce třtinového cukru
½ sklenice ledu
5 lístků čerstvé máty
1 panák bílého rumu
Mattonka

Pracovní postup:
Do sklenice vložíme lístky čerstvé máty, třtinový cukr, promícháme a lístky trochu rozdrtíme (dělám to lžičkou na med, nic lepšího mě nenapadlo). Máta začne nádherně vonět. Přidáme na kousky nakrájenou limetku i s kůrou a trochu ji také pomačkáme, aby pustila šťávu. Sklenici doplníme kostkami ledu (nebo hrubě drceným ledem) asi 1 cm pod okraj. Přilijeme panáka bílého rumu a vše doplníme Mattonkou. Ozdobíme brčkem a vychutnáme. Suroviny jsou uvedeny na 1 sklenici.

MRAŽENÁ KÁVOVÁ PĚNA

Ingredience:
3 žloutky,
60 g cukru,
4 PL čerstvě připraveného expresa, nebo silné kávy,
1 KL instantního expresa,
2 PL rumu,
1 plátek bílé želatiny,
1/8 l šlehačky i více

Ušleháme pěnu ze žloutků a cukru, krátce povařte kávu, rozpustné expreso a 1 PL rumu. Vmícháme do žloutkové pěny a šleháme tak dlouho až hmota zcela vychladne.
Želatinu nechte nabobtnat ve studené vodě, dobře jí vymačkejre a za stálého zahřívání jí rozpusťte se zbylým rumem (1 PL). Opatrně smícháme s připravenou hmotou. V ledničce necháme asi 20 minut želírovat a po té přidáme 2/3 dotuha ušlehané šlehačky, zbytek se schová.
Pěnou se naplní kávové, nebo čajové šálky trochu pod okraj a uložíme do chladna. Před podáváním pak ozdobíme zbylou šlehačkou a posypeme trochou kávového prášku, nebo mátové lístky,dle inspirace.

BANÁNOVÁ KÁVA

0,15 l uvarené silné kávy
1-2 KL cukru
1 mensí oloupaný banán
2 cl smetany
3 kostky ledu
Kávu po uvarení co nejrychleji vychladte. Nejlépe tak, ze nádobu s kávou postavíte do studené vody. Cím rychleji se káva vychladí, tím méne hořká bude. Vychlazenou a oslazenou kávu nalejte do mixeru.
Z banánu odkrojte ctyri plátky na ozdobu, zbytek dejte do mixeru ke káve, pridejte smetanu a rozmixujte az pení.
Do sklenice dejte tri kostky ledu a na ne nalejte kávu z mixeru. Sklenici ozdobte plátky banánu.
Kávu lze pít samotnou nebo ji podávat k dezertu.

JOGURTOVÝ NÁPOJ

1 litr vychlazeného mléka
1 velký (400g) bílý jogurt
2 lžíce džemu (nejlépe domácího)
Vše mixujeme asi 1/2 minuty v mixeru. Je to rychlé, zdravé a osvěžující.

Frapé - Ledová káva


Na ledovou kávu (frapé) budete k tomu potřebovat půllitrovou krabici mléka, nejlépe se šroubovacím víčkem. Z krabice odpijete nebo odlijete trochu mléka, nasypete kávu, cukr. Poté krabici zašroubujte a pořádně zatřepte (podobně jako v šejkru). Vytvoříte tak pěkně hustou pěnu, kterou má ledová káva (frapé) mít. Poté nalejete ledovou kávu do sklenice a případně doplníte ledem či brčkem.

Pokud bude mléko řádně vychlazené, jistě vám ledová káva bude chutnat. Výhodou receptu je, že na tuto ledovou kávu nepotřebujete žádné speciální náčiní. Na ledovou kávu frapé používám instantní kávu Nescafé. Slyšel jsem názor že ledovou kávu frappé je lepší dělat například z instantní kávy Tchibo Gold. Výběr je jen na vás.

Cuba Libre

Ingredience pro přípravu jedné porce:

1 dcl Havana Club, 2 dcl Coca coly, 3 kostky ledu, 1 lžíce citronové šťávy

Příprava:

Do sklenice nalejeme Havana Club, přidáme colu a nakonec citrónovou šťávu a led.

Vše promícháme a ihned podáváme.

Royale Mandarine

Ingredience pro přípravu jedné porce:

2 cl Mandarinetta, 1 cl kakaového likéru, 4 cl pomerančového džusu, led

Příprava:

Led a ingredience vložte do šejkru a vše pořádně promíchejte.

GINGER MOJITO: *6cl Havana Club *1 limeta *nastrouhaný čerstvý zázvor *2 lžičky třtinového cukru *lístky máty peprné *zázvorová limonáda

MOJITO JAHODA: *6cl Havana Club *1 limeta *čerstvé jahody *2 lžičky třtinového cukru *lístky máty peprné *soda

MOJITO: * 4 cl světlého rumu * 2 cl limetové šťávy * soda na dolití * 1 lžička třtinového * cukru * 10 lístků máty peprné * ledová tříšť *Ve sklenici rozmačkáme mátu a cukr. Přidáme rum a limetovou šťávu a zasypeme ledovou tříští. Doplníme sodou. Sklenici můžeme libovolně dozdobit. Podáváme s brčkem.

SEX ON THE BEATCH: *vodka 3 cl *broskvový likér 2 cl *grenadina 1 cl *pomerančový džus 20 cl *Do vychlazené sklenice nalijeme všechny suroviny mimo džusu. Vložíme 2-3 kostky ledu přes které pomalu přilijeme džus. Drink ozdobíme plátkem pomeranče.

PINA COLADA: *rum světlý 4 cl *kokosový krém 2 cl *ananasový džus 6 cl

B-OCEAN: *Becherovka 4 cl *Blue Curacao 2 cl *Top Topic 15 cl *drcený led

BETON: *Becherovka 4 cl *citrónová šťáva 1 cl *tonic 20 cl,drcený led

RED MOON: *Becherovka 4 cl *rybízový džus 15 cl *sodovka 5 cl.

"69": *vodka 3 cl *Malibu 1 cl *jahodový sirup 1 cl *ananasový džus 2 cl *citronová šťáva 0,5 cl *Předepsané suroviny protřepeme s ledem v šejkru a slijeme do koktejlové sklenky.

B-COLA: *4cl becherovky *20cl cocacola *led,citron

MARTINI COCTEIL BLUE: *5cl martiny bianco *2cl curacao blue *1cl citronové štávy *sprite

JABLEČNÝ: *5cl martini extra dry *10cl jablečný džus *na dolití jemě perlivá minerálka

MARTINI COLA: *5cl martini rosso *1cl citronové štávy *cola na dolití,led citron(menší sklenice)

VITAMÍNOVÁ BOMBA: *pomerančový džus 8 cl *ananasový džus 4 cl *citronová šťáva 4 cl *čaj cejlonský studený 4 cl *cukr moučkový 1 lžička *V šejkru protřepeme s ledem předepsané ingredience a slijeme do tumbleru. Nápoj ozdobíme plátkem pomeranče.

CITRUSOVÝ OSVĚŽUJÍCÍ KOKTEJL: *grapefruitový džus 3 cl *pomerančový džus 3 cl *citronová šťáva 1 cl *limetová limonáda na dolití *Uvedené suroviny kromě limetové limonády promícháme v šejkru. Nalijeme do poháru a doplníme limetovou limonádu.

MATTONI *červenorybízový džus 4 cl *jablečný džus 6 cl *Mattoni 15 cl *Všechny ingredience vložíme do sklenice s ledem a zamícháme. Ozdobíme plátkem citronu.

FRAPPE CAFÉ DE PARIS: *káva silná 6 dl *skořice 2 ks *hřebíček 4 ks *nové koření 4 *smetana 15 cl *cukr podle chuti *Uvaříme velmi silnou kávu, asi dvakrát silnější než obvykle. Nalijeme do džbánu a přidáme skořici, hřebíček a nové koření. Džbán včetně obsahu postavíme alespoň na hodinu do chladničky. Po ochlazení obsah džbánu nalijeme přes sítko do mixéru. Přidáme smetanu, kostky ledu a cukr. Mixujeme, dokud se přísady nespojí a nezpění. Nalijeme do vychlazených sklenic a posypeme hoblinkami nastrouhané čokolády. Servírujeme s brčkem dřív, než opadne pěna.
1  
2  
3