Zdenka recepty

Léčivé recepty

Bezinkový med proti nachlazení

Ingredience:
25 dkg květů z černého bezu,
litr vody,
citron,
1 kg krystalového cukru

Příprava:
Pečlivě opraný květ z černého bezu zalijeme litrem vody. Krátce povaříme s citronem nakrájeným na kolečcka a necháme 24 hodin vyluhovat. Potom slijeme přes plátno, pořádně vymačkáme, přidáme 1 kg cukru a na mírném ohni vaříme do zhoustnutí.

Pampeliškový med

Ingredience:
365 velkých rozvinutých květů pampelišky,
2 celé omyté citrony bez jadérek,
2 kg krystalového cukru

Příprava:
Omyté pampeliškové květy vložíme do většího (4 l) hrnce a přelijeme je 2 litry vody. Přivedeme k varu a vaříme 15 minut.
Do druhého dne necháme vyvařené květy louhovat, pak je vymačkáme přes plátno. Do získané tekutiny přidáme na kolečka nakrájené, pecek zbavené citrony a cukr.

Vaříme 60 - 90 minut za občasného promíchání, čistou (novou vařečkou. Horké plníme do sklenic, zavíčkujeme je a obrátíme.

Nastydnutí, bolest v krku a uších
Lehce zahřejeme olivový olej a 1 lžíci vypijeme nebo alespoň déle kloktáme. Do bolavého ucha vstříkneme 2 kapky vlažného oleje.

Bolestivá menstruace
Smícháme 1 lžíci olivového oleje a 2 kapky šalvějového esenciálního oleje. Olejíčkem masírujeme podbřišek.

Prevence před alkoholovou opičkou a kocovinou
Před požitím většího množství alkoholu vypijeme jednu lžíci olivového oleje.
Během svátků a plánovaných delších oslav (Vánoce, Velikonoce, narozeniny a hody či posvícení) je vhodné vypít směs 1 lžíce olivového oleje, 1 lžíce citrónové šťávy a 5 kapek rozmarýnového esenciálního oleje. Polovinu vypít nalačno a zbytek těsně před jídlem. Po náročné oslavě nám udělá dobře vývar z 1 svazku pórku, 3 stroužků česneku a 2 až 3 lžic olivového oleje

Kopřivový sirup

Ingredience:
3 a 1/2l vody
3 citróny
100 vršků kopřiv
3kg cukru krystal
5 lžiček kyseliny citrónové

Příprava:
Vodu svaříme s citróny, které umyjeme a nakrájíme na kolečka. Necháme vychladnout a přidáme vršky kopřiv. Necháme 24h vyluhovat, pak přecedíme a trochu vymačkáme. Přidáme cukr a kyselinu citrónovou, zamícháme, až se cukr rozpustí. Již nevařit, nalijeme do flašek a dáme do chladna.


Čajová směs proti nadýmání

Ingredience:
heřmánek,
kmín,
máta peprná,
anýz.

Příprava:
Smícháme stejný díl heřmánku, kmínu, máty peprné a anýzu. V případě potřeby spaříme 2 dl vody a necháme asi 15 minut louhovat. Po scezení pijeme čaj hořký.

Poznámka:
Při pocitu přejedení pomůže odvar z fenyklu - 1 lžičku semen fenyklu povařte asi 2 minuty ve 2 dl vody. Dalších 10 minut nechte přiklopené vyluhovat. Scezený vlažný odvar pijte po malých douškách.


Sirup proti kašli

Ingredience:
3 cibule,
6 vrchovatých lžiček cukru.

Příprava:
Oloupeme cibuli, nakrájíme na malé kousky, dáme do uzavíratelné sklenice, prosypeme cukrem a pod víčkem necháme 24 hodin louhovat.

Vzniklý sirup se pak užívá po čajových lžičkách 3x-5x denně.
Žádné komentáře