Zdenka recepty

Typy pleti

Obličej je zrcadlo osobnosti. Přímo se jím prezentujeme svému okolí. Jestliže můžete některé nedostatky vaší postavy zakrýt oblečením, tak obličej před ostatními neschováte. Stejně jako tělo je i vaše pleť vystavována přirozenému procesu stárnutí. Správnou péčí však můžete přispět k tomu, že vaše pleť nebude namáhána víc než je nutné a zachovává si co nejdéle svůj mladistvý vzhled. Abyste o svou pleť mohly správně pečovat, musíte nejdříve zjistit jaký typ pleti máte.

Postup:
Očistěte pleť důkladně vodou a kosmetickým mýdlem a dobře ji osušte. Po dvou hodinách přiložte na čelo, nos a obě lícní kosti hedvábný nebo cigaretový papírek. Srovnejte si svůj papírek s tabulkou a můžete určit váš typ pleti.

Typy pleti

  1. Mastná (brada, tváře, nos i čelo podle testu silně mastné) - typickým znakem jsou rozšířené póry a lesk, který je viditelný již krátce po čištění. Mastná pleť je poněkud silnější a často působí pórovitě, bledě a těstovitě. Má sklony k nečistotám jako jsou uhry a ucpané póry. Má také ale své výhody. Díky mastnému filtru je dobře chráněna proti vysychání, silnější zrohovatělá vrstva ji chrání před vnějším poškozením. Tím zůstává mastná pleť ze všech druhů pleti nejdéle hladká, bez vrásek. Tato pleť vyžaduje hlavně v období dospívání zvýšenou pozornost a dostatečnou péči. Jde o pravidelné hluboké čištění pleti, ale i správnou životosprávu.
  2. Suchá (brada, tváře, nos i čelo podle testu suché) - mírně pórovitá a růžová. S přibývajícím věkem se stává mastnou a drsnou. Její póry se zvětšují. Na pohled jde o pleť tenkou, téměř průsvitnou. Suchá pleť je méně odolná, snadno zranitelná a někdy jí prosvítají rozšířené žilky. Je málo chráněna proti vlivům vnějšího prostředí (sluneční záření, teplotní kontrasty - mráz, sauna), protože její mazové žlázy fungují nedostatečně. Často dochází k přílišnému podráždění. Své výhody si tento typ pleti zachovává asi do 30 let. Vypadá pěkně a nevyskytují se při ní problémy s trudovitostí a pupínky.
  3. Normální (brada, nos a čelo podle testu slabě mastné, tváře suché) - ideální typ pleti. Je kombinací mastné a suché. Mazové žlázy produkují přiměřené množství mazu, póry jsou jemné, nezřetelné. Na pohled je to velice pěkná pleť. Má sametově hebký povrch a jemně růžovou barvu.
  4. Smíšená (brada, nos a čelo podle testu silně mastné, tváře suché) - promaštění je nestejnoměrné a jeho příčinou je nestejnoměrné rozložení mazových žláz. Střední partie - nos, brada a čelo bývají mastnější, ostatní partie - víčka, tváře horní ret a krk sušší. Je to nejčastěji vyskytující se typ pleti, velmi náročná na ošetření.